MEDLEMMER

Folketingets Tværpolitiske Netværk for Verdensmålene for Bæredygtig Udvikling arbejder på tværs af alle Folketingets partier både på det nationale og internationale område. Netværket har eksisteret siden 2017. 

FORMANDSKAB
Kristian Jensen

Formand
Medlem (V)
E-mail: kristian.jensen@ft.dk

Mette Gjerskov

Næstformand
Medlem (S)

E-mail: mette.gjerskov@ft.dk

SOCIALDEMOKRATIET
Annette_Lind-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Annette Lind

Medlem (S)

E-mail: annette.lind@ft.dk 

Ane_Halsboe-Jørgensen-Fotograf_Steen_Bro
Ane Halsboe-Jørgensen

Medlem (S)

E-mail: min@ufm.dk

Daniel Toft Jakobsen

Medlem (S)

E-mail: daniel.toft.jakobsen@ft.dk

Christian Rabjerg Madsen
Nick Hækkerup

Medlem (S)

E-mail: jm@jm.dk

Rasmus Horn Langhoff

Medlem (S)

E-mail: rasmus.langhoff@ft.dk

Lea Wermelin

Medlem (S)

E-mail: miljoeministeren@mfvm.dk

Flemming Mortensen
Birgitte Vind

Medlem (S)
E-mail: birgitte.vind@ft.dk

Jesper_Petersen-Fotograf_Steen_Brogaard.
Jesper Petersen

Medlem (S)
E-mail: jesper.petersen@ft.dk

Magnus_Heunicke - Fotograf Steen_Brogaar
Magnus Heunicke

Medlem (S)
E-mail: sum@sum.dk

Julie Skovsby

Medlem (S)

E-mail: 
christian.rabjerg.madsen@ft.dk

Medlem (S)
E-mail: 
flemming.m.mortensen@ft.dk

Medlem (S)

E-mail: julie.skovsby@ft.dk

Peter Hummelgaard
Thomsen
Rasmus Prehn

Medlem (S)
E-mail: ministeren@bm.dk

Medlem (S)
E-mail: udviklingsministeren@um.dk

Troels Ravn

Medlem (S)
E-mail: Troels.Ravn@ft.dk

Simon Kollerup

Medlem (S)
E-mail: min@em.dk

Bjarne Laustsen
Orla Hav

Medlem (S)
E-mail: bjarne.laustsen@ft.dk

Medlem (S)
E-mail: orla.hav@ft.dk

Anne Paulin

Medlem (S)
E-mail: anne.paulin@ft.dk

Jens Joel
Kasper Sand Kjær

Medlem (S)
E-mail: jens.joel@ft.dk

Medlem (S)
E-mail: kasper.kjaer@ft.dk

RADIKALE VENSTRE
Martin Lidegaard

Medlem (RV)
E-mail: martin.lidegaard@ft.dk

Ida Auken

Medlem (RV)
E-mail: ida.auken@ft.dk

Anne_Sophie_Callesen-Fotograf_Steen_Brog
Anne Sophie Callesen

Medlem (RV)
E-mail: anne.sophie.callesen@ft.dk

SOCIALISTISK FOLKEPARTI
Lisbeth_Bech_Poulsen-Fotograf_Steen_Brog
Lisbeth Bech Poulsen

Medlem (SF)
E-mail: lisbeth.poulsen@ft.dk

Halime_Oguz-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Halime Oguz

Medlem (SF)
E-mail: halime.oguz@ft.dk

Pia_Olsen_Dyhr-Fotograf_Steen_Brogaard.j
Pia Olsen Dyhr

Medlem (SF)
E-mail: sfsekr@ft.dk

Signe_Munk-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Signe Munk

Medlem (SF)
E-mail: signe.munk@ft.dk

ENHEDSLISTEN
Søren Egge Rasmussen

Medlem (EL)
E-mail: soren.egge.rasmussen@ft.dk

Christian Juhl

Medlem (EL)
E-mail: christian.juhl@ft.dk

Mai_Villadsen-Fotograf_Steen_Brogaard.jp
Mai Villadsen

Medlem (EL)
E-mail: mai.villadsen@ft.dk

Søren Søndergaard

Medlem (EL)
E-mail: soren.sondergaard@ft.dk

ALTERNATIVET
Uffe Elbæk

Medlem (ALT)
E-mail: uffe.elbaek@ft.dk

Susanne_Zimmer-Fotograf_Steen_Brogaard.j
Susanne Zimmer

Medlem (ALT)
E-mail: susanne.zimmer@ft.dk

Rasmus_Nordqvist-Fotograf_Steen_Brogaard
Rasmus Nordqvist

Medlem (ALT)
E-mail: rasmus.nordqvist@ft.dk

Torsten_Gejl-Fotograf_Steen_Brogaard.jpg
Torsten Gejl

Medlem (ALT)
E-mail: torsten.gejl@ft.dk

Mira_Issa_Bloch-Fotograf_Folketinget.jpg
Mira Issa Bloch

Medlem (ALT)
E-mail: mira.bloch@ft.dk

DET KONSERVATIVE FOLKEPARTI
Mette Abildgaard
Mette Abildgaard

Medlem (K)
E-mail: mette.abildgaard@ft.dk

Naser Khader

Medlem (K)
E-mail: naser.khader@ft.dk

Mona Juul

Medlem (K)
E-mail: mona.juul@ft.dk

Katarina_Ammitzboell-Fotograf_Steen_Brog
Katarina Ammitzbøll

Medlem (K)
E-mail: katarina.ammitzboll@ft.dk

Birgitte Bergman

Medlem (K)
E-mail: birgitte.bergman@ft.dk

DANSK FOLKEPARTI
Karina Adsbøl
Karina Adsbøl

Medlem (DF)
E-mail: karina.adsbol@ft.dk

Mette_Hjermind_Dencker-Fotograf_Steen_Br
Mette Hjermind
Deckner

Medlem (DF)

E-mail: mette.dencker@ft.dk

Jens_Henrik_Thulesen_Dahl-Fotograf_Steen
Jens Henrik Thulesen
Dahl

Medlem (DF)

E-mail: dfjeht@ft.dk

VENSTRE
Michael Aastrup Jensen

Medlem (V)

E-mail: michael.aastrup@ft.dk

Jane Heitman

Medlem (V)

Medlem (V)
E-mail: Jane.Heitmann@ft.dk

Mads Fuglede

Medlem (V)
E-mail: mads.fuglede@ft.dk

Thomas Danielsen

Medlem (V)
E-mail: thomas.danielsen@ft.dk

Marcus Knuth

Medlem (V)
E-mail: marcus.knuth@ft.dk

Marie Bjerre

Medlem (V)
E-mail: marie.bjerre@ft.dk

Jakob_Ellemann-Jensen-Fotograf_Steen_Bro
Jacob Ellemann-Jensen

Medlem (V)

E-mail: jakob.ellemann-jensen@ft.dk

Torsten_Schack_Pedersen-Fotograf_Steen_B
Torsten Schack
Pedersen

Medlem (V)
E-mail: torsten.schack.pedersen@ft.dk

Bertel Haarder

Medlem (V)
E-mail: bertel.haarder@ft.dk

Hans Andersen

Medlem (V)
E-mail: hans.andersen@ft.dk

Carsten Kissmeyer

Medlem (V)
E-mail: carsten.kissmeyer@ft.dk

Fatma Øktem 

Medlem (V)
E-mail: fatma.oktem@ft.dk

Jan_E_Jorgensen-Fotograf_Steen_Brogaard.
Jan E. Jørgensen

Medlem (V)
E-mail: jan.e@ft.dk

Lars_Christian_Lilleholt-Fotograf_Steen_
Lars Christian Lilleholt

Medlem (V)
E-mail: lars.lilleholt@ft.dk

Erling Bonnesen

Medlem (V)
E-mail: verbo@ft.dk

Louise S. Elholm

Medlem (V)
E-mail: louise.elholm@ft.dk

Karsten Lauritzen

Medlem (V)
E-mail: karsten.lauritzen@ft.dk

Heidi Bank

Medlem (V)
E-mail: heidi.bank@ft.dk

Liberal Alliance 
Ole_Birk_Olesen-Fotograf_Steen_Brogaard.
Ole Birk Olesen

Medlem (LA)
E-mail: ole.birk@ft.dk

Nye Borgerlige
Peter_Seier_Christensen-Fotograf_Steen_B
Peter Seier Christensen 

Medlem (NB)
E-mail: peter.christensen@ft.dk

INUIT ATAQATIGIIT
Aaja Chemnitz Larsen

Medlem (IA)
E-mail: aaja.larsen@ft.dk

© 2030netvaerket.dk